Россия
  • Россия
  • Украина
Укр

Ацетал

Міжнародна назва: Acetylcysteine
Виробник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фармацевтична компанія «Здоров’я».
АТ Код: АТС R05С В01
Клінико-фармакологічна група: Засоби, що застосовуються у разі кашлю та застудних захворювань. Муколітичні засоби. Ацетилцистеїн.
Форма випуску: Таблетки

Склад

діюча речовина: асеtуlсуstеіnе;

1 таблетка містить ацетилцистеїну 200 мг;

допоміжні речовини: кислота винна, кислота лимонна безводна, аспартам (Е 951), сахарин натрію, лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, кросповідон, магнію стеарат, поліетиленгліколь, кремнію діоксид колоїдний безводний, олія м’яти перцевої.

Показання

Лікування гострих та хронічних захворювань бронхолегеневої системи, що потребують зменшення в’язкості мокротиння, покращення його відходження та відхаркування.

Протипоказання

Підвищена чутливість до ацетилцистеїну або до будь-яких інших компонентів препарату; виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення; кровохаркання; легенева кровотеча; захворювання печінки, нирок, надниркових залоз; вроджений дефіцит лактази; спадкова галактоземія; порушення всмоктування глюкози та галактози; фенілкетонурія.

Дозування

Застосовують внутрішньо, після їди, не розжовуючи, запиваючи достатньою кількістю рідини. Можна розчинити таблетку у склянці води.

Дорослим і дітям віком від 6 років: по 1 таблетці 2-3 рази на добу (еквівалент 400-600 мг ацетилцистеїну на добу).

Муколітичний ефект Ацеталу зростає при збільшенні вживання рідини.

Тривалість терапії залежить від характеру і перебігу захворювання і визначається лікарем індивідуально.

Побічні дії

З боку нервової системи: головний біль.

З боку органів слуху: шум у вухах.

З боку дихальної системи: диспное, бронхоспазм (переважно у пацієнтів з гіперреактивною бронхіальною системою у випадку бронхіальної астми).

З боку травного тракту: стоматит, біль у животі, нудота, блювання, діарея, печія.

З боку серцево-судинної системи: тахікардія, артеріальна гіпотензія.

З боку системи крові: у ході різних досліджень було доведено зниження накопичення тромбоцитів за наявності ацетилцистеїну. На сьогодні клінічна значущість цих даних не встановлена.

З боку шкіри: нечасто – алергічні реакції (свербіж, кропив’янка, екзантема, екзема, висипання, ангіоневротичний набряк).

Загальні розлади: нечасто – гарячка.

Повідомлялося про окремі тяжкі реакції з боку шкіри (синдроми Стівенса-Джонсона і Лайєлла). При застосуванні ацетилцистеїну дуже рідко повідомлялося про виникнення кровотеч, що частіше за все були пов’язані з розвитком реакцій гіперчутливості. Відзначалися випадки зниження агрегації тромбоцитів, однак клінічного підтвердження тому немає. Дуже рідко повідомлялося про набряк Квінке, набряк обличчя, випадки анемії, геморагії, анафілактичні реакції або навіть шок.

У разі появи будь-яких небажаних реакцій, особливо з боку шкіри або слизових оболонок, бронхоспазму, слід негайно припинити лікування препаратом і звернутися до лікаря.

Передозування

На сьогодні немає ніяких повідомлень про токсичні ефекти при передозуванні у разі застосування пероральних форм.

Симптоми: нудота, блювання і пронос. У дітей є ризик гіперсекреції.

Лікування: симптоматична терапія.

Лікарська взаємодія

Комбінація препарату Ацетал з протикашльовими препаратами може зменшувати кашльовий рефлекс, що сприятиме небезпечному накопиченню мокротиння, тому ці ліки не слід застосовувати одночасно.

Ацетал є фармакологічно несумісним з антибіотиками і протеолітичними ферментами. Зменшує всмоктування пеніцилінів, цефалоспоринів, тетрациклінів, аміноглікозидів; інтервал між їхнім прийомом повинен становити щонайменше 2 години. Це не стосується цефіксиму та лоракарбефу.

Відзначається синергізм ацетилцистеїну з бронхолітиками. Під час контакту з металами або гумою утворюються сульфіди з характерним запахом. Є дані про посилення судинорозширювального та антитромботичного ефекту нітрогліцерину при одночасному застосуванні з ацетилцистеїном.

Запобіжні заходи

Ацетилцистеїн не слід застосовувати для лікування пацієнтів з порушеннями функцій печінки чи нирок для попередження підвищеного всмоктування азотистих речовин.

Спостерігалися поодинокі випадки шкірних реакцій, таких як синдром Стівенса-Джонсона та синдром Лайєлла, при застосуванні ацетилцистеїну. При появі будь-яких реакцій з боку шкіри чи слизових оболонок терміново зверніться до лікаря та припиніть прийом препарату.

Пацієнтам з бронхіальною астмою та виразковими захворюваннями в анамнезі препарат застосовують з обережністю. Хворі на бронхіальну астму повинні перебувати під суворим наглядом лікаря під час лікування препаратом через можливий ризик виникнення бронхоспазму. У разі виникнення бронхоспазму прийом препарату слід негайно припинити.

Слід з обережністю приймати препарат пацієнтам із виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки в анамнезі, особливо у разі супутнього застосування інших лікарських засобів, що подразнюють слизову оболонку шлунка.

Застосування ацетилцистеїну, головним чином, на початку лікування, може спричинити розрідження бронхіального секрету і збільшити його об’єм. Якщо пацієнт не здатний ефективно відкашлювати мокротиння, необхідні постуральний дренаж і бронхоаспірація.

Препарат може спричинювати шкідливий вплив на пацієнтів з фенілкетонурією, оскільки містить аспартам, який є джерелом фенілаланіну.

1 таблетка містить 4,49 мг фенілаланіну (еквівалентно приблизно 8 мг аспартаму) та 24,3 мг лактози моногідрату.

Вплив на керування автотранспортом або іншими механізмами, а так само на швидкість реакції

Немає даних про негативний вплив на здатність керувати машинами чи механізмами.

Використання препарату дітьми

Препарат застосовують дітям віком від 6 років.

Використання вагітними або при годуванні груддю

Безпека застосування ацетилцистеїну під час вагітності та годування груддю не досліджувалась, тому препарат не слід призначати таким пацієнткам. У разі необхідності застосування препарату жінкам, які годують груддю, на період прийому препарату слід припинити годування груддю.

Упаковка

Таблетки по 200 мг № 10 (10×1), № 20 (10×2) у блістерах у коробці.

Категория видачі

Без рецепта.

Умови та терміни зберігання

2 роки.

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.