Россия
  • Россия
  • Украина
Укр

Ацецекс

Міжнародна назва: Acetylcysteine
Виробник: ТОВ «Фармтехнологія».
АТ Код: ATC R05C B01
Клінико-фармакологічна група: Засоби, які застосовуються при кашлі та застуді. Муколітичні засоби.

Форма випуску: Порошок для приготування розчину для перорального застосування

Склад

діюча речовина: acetylcysteine;

3 г порошку містять 100 мг або 200 мг ацетилцистеїну;

допоміжні речовини: аспартам, олія лимонна, тартразин, добавка смакова ароматична «Ванілін», цукор-рафінад.

Показання

Гостра і хронічна патологія бронхо-легеневої системи при захворюваннях, які супроводжуються утворенням в’язкого, а також слизово-гнійного мокротиння з погіршенням відхаркування: гострий і хронічний бронхіт; бронхоектатична хвороба; хронічний обструктивний бронхіт; бронхіальна астма; бронхіоліт; муковісцидоз (у складі комбінованої терапії); трахеїт внаслідок бактеріальної та/або вірусної інфекції; ларингіт; синусит (для полегшення відходження секрету); ексудативний середній отит; пневмонія; ателектаз внаслідок закупорки бронхів слизовою пробкою.

Видалення в”язкого секрету з дихальних шляхів при посттравматичних або післяопераційних станах.

Як антидот при передозуванні парацетамолу.

Протипоказання

  • Підвищена чутливість до ацетилцистеїну;
  • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки у фазі загострення;
  • кровохаркання;
  • легенева кровотеча;
  • артеріальна гіпертензія;
  • захворювання надниркових залоз;
  • печінкова або ниркова недостатність;
  • варикозне розширення вен стравоходу;
  • фенілкетонурія;
  • вагітність, період годування груддю.

Особливі застереження.

Препарат слід з обережністю застосовувати для пацієнтів із захворюваннями печінки, нирок та надниркових залоз.

Хворим із бронхіальною астмою в період лікування ацетилцистеїном при посиленні бронхоспазму необхідне паралельне застосування бронхолітичних засобів.

Додатковий прийом рідини посилює муколітичний ефект ацетилцистеїну.

Пацієнтам, які не можуть відкашлятися, у період лікування ацетилцистеїном необхідне механічне відсмоктування мокротиння.

Немовлятам препарат призначають лише за життєвими показаннями і під суворим контролем лікаря, не перевищуючи дозу 10 мг/кг маси тіла.

Дозування

При застосуванні порошку в термозварюваних пакетах вміст пакета слід розчинити у 100 мл прокип'яченої гарячої питної води.

При гострих і хронічних захворюваннях режим дозування індивідуальний.

Передозування

Досі не спостерігалось випадків тяжких та небезпечних для життя симптомів передозування, навіть за умов значного передозування.

Побічні ефекти.

Дуже рідко можуть відмічатися печія, нудота, блювання, діарея, відчуття переповнення шлунка, головний біль, стоматит, шум у вухах, алергічні реакції, артеріальна гіпотензія, бронхоспазм (у пацієнтів із гіперреактивністю бронхів), висипи на шкірі, свербіж, тахікардія.

Лікарська взаємодія

Антибіотики. Ацецекс не рекомендується застосовувати одночасно з антибіотиками тетрациклінового ряду (за винятком доксицикліну) - можлива взаємодія антибіотиків з тіоловою групою ацетилцистеїну; інтервал між їх прийомами повинен становити не менш 2 год. Про несумісність із такими антибіотиками, як амоксицилін, еритроміцин і цефуроксим даних немає.

Протикашльові засоби. Одночасне застосування Ацецекс з протикашльовими засобами може посилювати застій мокротиння через пригнічення кашльового рефлексу.

Нітрогліцерин. Одночасний прийом ацетилцистеїну з нітрогліцерином може посилювати вазодилатуючий ефект останнього.

Ацетилцистеїн зменшує гепатотоксичну дію парацетамолу.

Фармакологічні властивості

Ацетилцистеїн - муколітичний, відхаркувальний засіб, який застосовується для розрідження мокротиння при захворюваннях дихальної системи, що супроводжуються утворенням густого слизу. Ацетилцистеїн є похідним амінокислоти цистеїн. Препарат діє секретолітично та підвищує моторику респіраторного тракту. Муколітичний ефект ацетилцистеїну має хімічну природу. Завдяки наявності вільної сульфгідрильної групи препарат розриває дисульфідні зв'язки мукополісахаридів та виявляє деполімеризуючий ефект на ДНК-ланцюжки гнійного мокротиння. Таким чином, в'язкість мокротиння зменшується. Препарат зберігає активність при наявності гнійного мокротиння.

Ацетилцистеїн має також антиоксидантні пневмопротекторні властивості, що зумовлено зв'язуванням його сульфгідрильними групами хімічних радикалів і, таким чином, знешкодження їх. Крім того, препарат сприяє підвищенню синтезу глутатіону, який є важливим фактором хімічної детоксикації. Ця особливість препарату дає змогу застосовувати ацетилцистеїн як антидот при гострих отруєннях парацетамолом та іншими токсичними речовинами (альдегідами, фенолами тощо).

Після перорального застосування ацетилцистеїн швидко та майже повністю абсорбується. У печінці він метаболізується до цистеїну - фармакологічно активного метаболіту та діацетилцистину, цистину і далі - змішаних дисульфідів. Через виражений ефект “першого проходження” через печінку, біодоступність прийнятого внутрішньо ацетилцистеїну дуже низька (приблизно 10 %). У людини пікові концентрації у плазмі досягаються через 1 - 3 години, при піковій концентрації метаболіту цистину в межах 2 мкмоль/л. Зв'язування ацетилцистеїну з білками крові становить майже 50 %. В організмі ацетилцистеїн та його метаболіти можуть виявлятись у різних формах: частково - як вільна субстанція, частково — у зв'язку з протеїнами плазми, частково - як інкорпоровані амінокислоти.

Ацетилцистеїн екскретується виключно у вигляді неактивних метаболітів (неорганічних сульфатів, діацетилцистину) нирками. Лише невелика частина ацетилцистеїну виводиться у незміненому вигляді з фекаліями. Період напіввиведення з плазми становить приблизно 1 год та залежить від швидкості біотрансформації у печінці. У разі зниження функції печінки період напіввиведення може подовжуватись до 8 год.

Вплив на керування автотранспортом або іншими механізмами, а так само на швидкість реакції

Під час лікування препаратом слід утримуватися від керування автотранспортом або механізмами, що потребують підвищеної уваги.

Упаковка

По 3 г порошку у термозварюваних пакетиках, по 24 пакетики у картонній пачці.

Категория видачі

Без рецепта.

Умови та терміни зберігання

Термін придатності - 2 роки.

Зберігати в захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі від +15°С до +25°С.


Отзывы